Przygotowanie do operacji nosa

Ze względu na centralne usytuowanie nosa na naszej twarzy, jego budowa w dużym stopniu wpływa na nasz ostateczny wygląd, na to jak odbierani jesteśmy przez pozostała część społeczeństwa. Nos, którego budowa jest nieproporcjonalna w porównaniu do pozostałych elementów naszej twarzy może być prawdziwym utrapieniem. Przerzedzające się włosy, mały biust, ginekomastię oraz inne defekty możemy ukryć poprzez odpowiedni ubiór, fryzurę lub nawet makijaż, jednak z ukryciem naszego nosa może być problem.

To, że wad nosa nie da się ukryć nie oznacza, że jesteśmy całkowicie bezsilni. Przy pomocy chirurgii plastycznej wygląd naszego nosa możemy skorygować i pozbyć się raz na zawsze dręczącego nas problemu. Operacja nosa przeprowadzana jest nie tylko ze względów estetycznych, ale i również zdrowotnych. Wada nosa, zwłaszcza skrzywiona przegroda nosowa może w istotny sposób wpływać na zaburzenie funkcji oddychania, ponad to często osoby z krzywą przegrodą skarżą się na inne dolegliwości, takie jak np. częste krwotoki z nosa.


Operacyjnie problem ten można naprawić jednak operacja nosa jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań, które trudno z góry przewidzieć. Operacje nosa przeprowadzane są od lat, dlatego już znane są najczęściej występujące powikłania a lekarze doskonale potrafią sobie z nimi radzić. Przy operacji nosa może dojść do: infekcji, zaburzeń czucia w obrębie nosa, problemów z gojącymi się ranami, długo utrzymujących się bolesności nosa, zmian barwy nosa itp. Aby zminimalizować ryzyko związane z operacją nosa, po pierwsze powinniśmy zostać pozytywnie zakwalifikowani do zabiegu, pomoże to uniknąć przykrych niespodzianek, a po drugie odpowiednio do zabiegu przygotować oraz stosować zalecenia pooperacyjne.

Kto jest najlepszym kandydatem to operacji nosa?

Pacjent powinien mieć przede wszystkim realne oczekiwania co do efektów zabiegu. Nie oczekujmy nie wiadomo czego chirurg również jest tylko człowiekiem, a nie żadnym cudotwórcą. Operacja zalecana jest u osób u których zakończył się całkowicie rozwój twarzy (wiek 16-18 lat). Pacjent decydujący się na operację nosa powinien cieszyć się ogólnym zdrowiem, najlepiej aby zaliczał się do grona osób niepalących. Pacjent nie powinien posiadać przeciwskazań, do najważniejszych możemy zaliczyć cukrzycę oraz choroby zakrzepowo – zatorowe.

Przygotowania do zabiegu korekcji nosa.

Jeśli przejdziemy pozytywnie kwalifikację, dostaniemy od chirurga wytyczne jak odpowiednio do zabiegu się przygotować. Wszystkie te kwestie omawiane są podczas konsultacji, dlatego też są one tak istotnym elementem samego zabiegu. Podczas konsultacji lekarz może nas pytać o powody podjętej decyzji o zbiegu, o ogólny stan zdrowia, czy jesteśmy uczuleni na jakieś leki, o wcześniejsze przebyte zabiegi operacyjne. Istotne jest wówczas jak reagowaliśmy na znieczulenie, jak goiła się rana pooperacyjna oraz wiele innych informacji, które zależą od charakteru wcześniej odbytego zabiegu. Zostanie omówiony także sam zabieg, chirurg omówi związane z nim ryzyko oraz rodzaj znieczulenia jaki będzie użyty podczas zabiegu.

Jeśli mamy już wszystko ustalone, w pierwszej kolejności wykonujemy wszelki zalecone podczas konsultacji badania laboratoryjne, których wyniki pozwolą rozwiać ewentualne kwestie sporne lub wątpliwości na etapie planowania zabiegu. Osoby palące papierosy powinny na co najmniej cztery tygodnie rozstać się z nałogiem, gdyż wpływa on negatywnie na zabieg. Najlepiej aby całkowicie zaprzestać palenia, co nie zawsze jest takie łatwe lecz zabieg korekcji nosa i cztery tygodnie abstynencji nikotynowej może być dobrą motywacją do tego aby zadbać również o swoje płuca. Tak samo jak papierosy powinniśmy odstawić zażywanie Aspiryny, a także innych leków zmniejszających krzepliwość krwi lub zawierających kwas acetylosalicylowy. Zaraz po zabiegu możemy wymagać opieki bliskiej osoby oraz transportu do domu.

Po zabiegu również otrzymamy dokładne wytyczne dotyczące dalszego postepowania, których nie należy bagatelizować. Część z osób myśli, że jak już zabieg jest wykonany to wytyczne lekarza można traktować z przymrużeniem oka. Pamiętajmy jednak, że niektóre powikłania wymagają wtórnej operacji, dlatego zastanówmy się czy chcemy przez to przechodzić jeszcze raz? Należy mieć również na względzie, że przestrzegając tego, co nakazał chirurg, okres rekonwalescenci przebiegać będzie możliwie jak najłagodniej, na czym również powinno nam zależeć.