Przyczyny deformacji nosa i przegrody nosowej

Nos w dużej mierze wpływa na ogólny wygląd twarz, a przez jego centralne usytuowanie wszelkie wady trudne są do ukrycia. Nos ludzki zbudowany jest z przedniej części zwanej nosem zewnętrznym oraz tylnej zwanej jama nosową. Część zewnętrzna nosa zbudowana jest z kości i chrząstek, a całość pokryta jest skórą.  W części przedniej nosa możemy wyróżnić takie elementy jak: nasadę nosa, grzbiet, koniuszek czy skrzydła nosa. Budowa jamy nosowej jest bardziej skomplikowana, znajdują się w niej gruczoły potowe oraz łojowe. Jama nosowa podzielona jest na dwie polowy prawą i lewą połowy te odgradza tzw. przegroda nosowa zbudowana z blaszki (pionowej kości sitowej oraz lemiesza), a także chrząstki. Ściany jamy nosowej, które pokryte są błoną śluzową, którą podzielić możemy na oddechowe oraz węchowe. W dolnej i środkowej części nosa znajduje się część oddechowa a w górnej część węchowa.

Nos pełni szereg funkcji w naszym organizmie służy nie tylko do oddychania i rozpoznawania zapachów. Nos pełni funkcję ochronną, chroniąc nas przez zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza, wszelkimi wirusami i bakteriami. Jama pełni rolę takiego filtru, który oprócz oczyszczania również ogrzewa powietrze, którym oddychamy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nos wpływa również na barwę i tembr naszego głosu.


Nos ludzki znajduje w centralnej części twarzy, przez co w większym stopniu narażony jest na wszelkiego typu urazy. Wszelkie nieprawidłowości w budowie naszego nosa mogą prowadzić do zaburzeń w układzie oddechowym oraz osłabienia zmysłu węchu. Do uszkodzeń nosa może dojść w skutek wszelkiego typu wypadkach, bójkach, w trakcie uprawiania sportu. Nos jest tak zbudowany, że jego konstrukcja jest dość sprężysta, dlatego delikatniejsze urazy nie są w stanie wpłynąć na jego strukturę. Najgroźniejszym urazem są złamania lub pęknięcia nosa, które objawiają się zniekształconym wyglądem nosa, przemieszczeniem w bok lub powstaniu zagłębienia w górnej jego części. Każdy poważniejszy uraz nosa wywołują automatycznie krwotok, że względu na silne jego ukrwienie. Złamany nos zazwyczaj samoistnie się zrasta jednak nie zawsze oznacza to, że na tym nasze problemy się kończą. To, że z zewnątrz wygląda normalnie nie oznacza, że tak jest również wewnątrz nosa. W przypadku urazów nosa zaleca się zimne okłady w celu wyeliminowania obrzęku a tym samym zachowanie drożności dróg oddechowych. Złamanie nosa może wymagać leczenia operacyjnego w celu przywrócenia mu naturalnego kształtu.

Złamanie nosa jest najgroźniejszym urazem dla naszego nosa, ale nie najczęstszym. Zwykle nasze problemy dotyczą skrzywienia przegrody nosowej, do której może dojść także podczas złamania, lecz nie tylko. Zazwyczaj tutaj również przyczyna jest uraz, lecz nie zawsze jest on tak ewidentny jak w przypadku złamania. Do skrzywienia przegrody nosowej może dojść na długo przed pojawieniem się pierwszych symptomów o tym świadczących, do skrzywienia może dojść nawet w skutek urazu okołoporodowego. W miarę kształtowania się nosa z biegiem czasu skrzywienie to może nabierać na sile i stać się dla nas problemem. Skrzywienie nosa może mieć również podłoże fizjologiczne, dzieje się tak, gdy kształtująca się przegroda nosowa nie mieści się i przybiera kształt litery C lub S. Deformacja nosa może być spowodowana różnego typu chorobami w tym nowotworowymi, co może kwalifikować do leczenia operacyjnego.

Skrzywienie przegrody nosowej zazwyczaj objawia się jedno lub dwustronnym zatkaniem nosa i niedrożnością jego dróg oddechowych, mogą pojawić się problemy z zatokami. Przy znacznym skrzywieniu przegrody nosowej może dojść ro niesymetrycznego rozrostu małżowiny nosowej. Osoby z krzywą przegrodą nosową często mają nawracające krwotoki z nosa lub nieżyt błony śluzowe. W przypadku lekkiego skrzywienia przegrody nosowej nie odczuwalne są jakiekolwiek objawy. Mało tego, większość z nas ma krzywą przegrodę nosową nawet o tym nie wiedząc.

 

W przypadku trudności w oddychaniu, częstej chorobie zatok wywołanej krzywą przegrodą, częstych nawrotowych krwotokach z nosa lub nawet względy estetyczne kwalifikują do leczenia operacyjnego. Leczenie operacyjne przeprowadzane jest najczęściej przez chirurga plastycznego. Podczas takiego zabiegu możliwa jest również poprawa jego wyglądu tak, że po operacji nas nos może wyglądać o wiele lepiej niż przed urazem.