Operacja przegrody nosowej

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów nosa jest septoplastyka, czyli prostowanie przegrody nosowej lub ogólnie operacja przegrody nosowej. Czemu ten typ operacji jest tak powszechny? Każdy z nas ma krzywą przegrodę nosową nie ma idealnie prostej przegrody. Różnicą są jedynie stopnie skrzywienia, jedni mogą mieć skrzywioną przegrodę i nie odczuwać w związku z tym absolutnie żadnego dyskomfortu inni natomiast mogą mieć problemy z oddychaniem, krwotoki z nosa oraz inne dolegliwości związane z nosem.

Nie zawsze przegroda nosowa kwalifikuje się do septoplastyki. Jeśli nie przeszkadza w normalnym funkcjonowanie nie ma potrzeby operowania jej. Nos jest usytuowany na centralnej części twarzy i wystaje nieznacznie bardziej w porównaniu z jej innymi elementami, co sprawia, że o uraz nosa jest stosunkowo łatwo. Wszelkiego typu urazy są jedną z najczęstszych przyczyn skrzywienia przegrody nosowej. Uraz nosa może powstać wiele lat wcześniej a uciążliwości z tym związane występować mogą z dużym opóźnieniem. Czasami dziwimy się skąd te problemy skoro nasz nos nie uległ żadnemu urazowi nie pamiętając dawnych urazów. Uraz nosa może być nawet urazem okołoporodowym, a fakt skrzywienia przegrody nosowej da o sobie znać wiele lat później. Zazwyczaj zmiany wywołane skrzywieniem przegrody nosowej nasilają się z upływem czasu. Przyczyną krzywej przegrody nosowej mogą być również nierównomierny rozrost tkanek miękkich do elementów kostnych w skutek, czego przegroda nosowa nie mieści się a jej dalszy rozrost powoduje ułożenie się jej w kształcie litery C lub nawet S. Tego rodzaju zmiany nazywamy skrzywieniem fizjologicznym. Jest także wiele chorób, które kwalifikują do leczenia w postaci zabiegu prostowania przegrody nosowej.


Wiele osób mających problemy z przegrodą nosową nie są nawet tego świadomi. Nos na zewnątrz może być prosty, więc żyjemy w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Często osoby z krzywą przegrodą nosową mają jedno lub dwustronnie zatkany nos, co utrudnia oddychanie. Osoby te często mają problemy z zatokami, krwawieniem lub chorobami dróg łzowych. Wszystkie te objawy razem lub z osobna mogą świadczyć o problemach z przegrodą nosową.  Jeśli często mamy zaczerwienione gardło, dokucza nam katar, mamy problemy z chrapaniem warto wybrać się kontrolnie do laryngologa i sprawdzić czy z naszą przegrodą nosową wszystko w porządku.

U laryngologa możemy dowiedzieć się czy skrzywienie to, jeśli już występuje to czy kwalifikuje się do zabiegu. Na podstawie skierowania od laryngologa zbieg jest pokrywany w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia tak, więc na musimy martwić się kosztami związanymi z zabiegiem.

Wskazaniami do przeprowadzenia septoplastyki są przede wszystkim trudności w oddychaniu, częste choroby zatok, brak drożności nosa oraz zmiany alergiczne błony śluzowej. Zabieg prostowania przegrody nosowej często jest etapem przygotowawczym do innych zabiegów operacyjnych np. przysadki mózgowej. Ze skierowaniem od laryngologa udajemy się zarejestrować na zabieg, na który czeka się średnio ok. dwóch miesięcy. Operacji nie należy wykonywać w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych nosa. Innymi przeciwwskazaniami jest zły ogólny stan zdrowia, uczulenie na leki znieczulające lub inne choroby stanowiące przeciwskazania do podawania narkozy.

Zabieg nie jest wykonywany, jeśli nie mamy szczepionki przeciw żółtaczce typu B, przed zabiegiem powinno się wyleczyć uzębienie (stany zapalne oraz większe ubytki). Przeziębienie, grypa dyskwalifikują nas czasowo do wykonania zabiegu. Przed zabiegiem mogą, a nawet powinny być zlecone dodatkowe badania krwi.

Zabieg polega na usunięciu skrzywienia poprzez ustawienie przegrody w linii prostej oraz utrwaleniu tego położenia. Zabieg można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na usunięciu skrzywionej przegrody nosowej, wówczas przegroda tworzona jest przez blaszki błony śluzowej (podśluzówkowa resekcja przegrody nosa). Drugim rodzajem jest właśnie septoplastyka, która polega na likwidacji samego skrzywienia i ustawieniu przegrody w linii prostej. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w narkozie, w przypadku przeciwskazań do stosowania narkozy bez problemu stosuje się znieczulenie miejscowe.

Zabieg uznawany jest za bezpieczny jednak nie wyklucza on komplikacji, których ryzyko wystąpienia jest, co prawda znikome, ale jest. Do najczęstszych możemy zaliczyć krwiaki z nosa, infekcje, krwiaki przegrody nosowej lub nawet utratę węchu. Do powikłań tych dochodzi niezmiernie rzadko, co w dużej mierze zależy od doświadczenia zespołu wykonującego zabieg.

Sama operacja to dopiero pierwszy, co krok do pozbycia się problemów z przegrodą nosową. Równie ważne, co zabieg są zalecenia pooperacyjne. Najtrudniejsza jest pierwsza doba po zabiegu, opatrunki wewnątrz nosa wymuszają konieczność oddychania jedynie ustami, z opatrunkiem tym męczymy się ok dwóch dób. Obecność opatrunków w nosi daje dziwny dyskomfort, mogą wystąpić niewielkie bóle w głowy, ucha, a nawet zębów, które łagodzone są lekami przeciwbólowymi. Tydzień po zabiegu ściągane są szwy.

Po zdjęciu szwów sprawa się nie kończy musimy uważać na infekcje, na które jesteśmy bardziej podatni. Unikamy gwałtownych wydmuchnięć nosa, np. podczas opróżniania nosa. Przez pewien czas zaleca się stosowanie tłustych maści oraz kropli. Nasz nos jest suchy a wewnątrz mogą tworzyć się skrzepy krwi. Po zabiegu zalecana jest kontrola ambulatoryjna. Przebudowa struktur nosa może trwać nawet rok czasu. Na nasz nos musimy przez ten czas szczególnie uważać, na pewien czas powinniśmy odpuścić sobie sporty drużynowe, w czasie, których łatwo o wtórny uraz nosa.