Operacja plastyczna nosa (rhinoplastyka) – zdjęcia przed i po

Nos jest najbardziej wysuniętą częścią twarzy. Ponadto znajduję się w centralnym miejscu. Osoby które mają wrodzone wady nosa odczuwają duży dyskomfort w relacjach z ludźmi, gdyż podczas rozmowy twarzą w twarz, pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy to jest właśnie  nietypowa budowa nosa. Osoby z takimi wadami z tego powodu nie mają pewności siebie, co może w skrajnych przypadkach doprowadzić do depresji.

Od wielu lat istnieją możliwości chirurgicznej poprawy kształtu nosa. Przed zdecydowaniem się jednak na ten zabieg warto dokładnie przeanalizować czy rzeczywiście jest on niezbędny. Często przekonanie o niedoskonałości własnego wyglądu jest zupełnie nieuzasadnione. Żyjemy w świecie kreującym obraz “idealnego i nienagannego ” wyglądu kreowany przez media pokazujące gwiazdy show biznesu jako wzorzec piękna.  Wiele osób pod wpływem tych wizerunków dochodzi do wniosku że muszą poprawić swój wygląd.  Nie zawsze jest to zupełnie konieczne. Przed podjęciem decyzji o chirurgicznej korekcie nosa warto szczerze porozmawiać ze znajomymi i rodziną. Dobrze jest też przeanalizować zdjęcia “przed i po” operacji nosa. Są one publikowane na stronach internetowych najlepszych klinik, które w ten sposób pokazują efekty zabiegów. Na koniec warto szczerze porozmawiać z lekarzem chirurgiem podczas konsultacji wstępnej przed zabiegiem. Może okazać się bowiem, że defekt , który u siebie widzimy jest tak nieistotny , że różnica po zabiegu będzie niemal niewidoczna.  Bywa też tak że nieznacznie różniący się od “wzorca” wygląd nosa dodaje swoistego uroku i indywidualności danej osobie i może się bardzo podobać partnerowi.

Decydując się jednak na operację chirurgicznej korekty wyglądu nosa powinniśmy do niej się prawidłowo przygotować.

Co należy wiedzieć przed operacją korekty nosa? Jak znaleźć najlepszego chirurga plastyka? Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

To są najczęściej zadawane pytania na różnego rodzaju forach internetowych. Wiele osób, przed zdecydowaniem się na wybór odpowiedniego chirurga pragnie również zobaczyć rezultaty u innych. Najlepiej w tym celu przeglądnąć zdjęcia przed i po zabiegu. Są one prezentowane na stronach internetowych lekarzy. Generalnie im więcej prezentowanych jest zdjęć, tym większą możemy mieć pewność że także w naszym przypadku rezultaty będą podobne. Warto także sprawdzić czy lekarz dysponuje sprzętem pozwalającym nam na komputerową symulację wyglądu nosa po operacji.

Planowanie wyboru lekarza i samego zabiegu operacji plastycznej nosa należy rozpocząć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jest to czas niezbędny na zebranie informacji o samym zabiegu, wyborze najlepszego lekarza. W dobrych klinikach często należy zapisywać się z kilku tygodniowym wyprzedzeniem.

Operacja plastyczna nosa może odbywać się za pomocą jednych z dwu metod – “otwartej” i “zamkniętej”. Każda z nich ma swoje wady i zalety. W przypadku formy “zamkniętej” cały zabieg odbywa się wewnątrz, bez konieczności chirurgicznego rozcinania skóry. Plusem tego rozwiązania jest niska inwazyjność i brak zewnętrznych ran i blizn pooperacyjnych. Nie zawsze ta technika jest jednak optymalnym rozwiązaniem.

“Otwarte” podejście to technika, dzięki której operacja plastyczna nosa odbywa się poprzez nacięcie tkanki między nozdrzami prowadzącymi do czubka nosa. W operacjach otwartych chirurg wykonuję cięcie wzdłuż przegrody nosowej, cięcie jest w kształcie litery W. Przy metodzie otwartej jest łatwiejszy dostęp dzięki czemu prościej modelować nos. Stosuję się ją także podczas uzupełniania tkanek. Wadą jest blizna i dłużej utrzymujący się obrzęk.

Podczas operacji plastycznej nosa jest oddzielana ona konstrukcji chrzęstno-kostnej, a następnie konstrukcja ta jest modelowana do pożądanego kształtu. W miejsca nacięć stosuję się szwy rozpuszczalne, więc nie trzeba w późniejszym czasie ich ściągać. Cała operacja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, stosuję się także znieczulenie miejscowe w uzasadnionych przypadkach. Należy pamiętać że przy planowanej operacji z zastosowaniem znieczulenia ogólnego pacjent na 6 godzin przez nie powinien spożywać napojów oraz płynów. Cała operacja trwa zazwyczaj 1-2 godzin a pacjent przebywa w klinice jeden dzień. Po skończonej plastyce nosa, musi być on zabezpieczony i ustabilizowany, najczęściej stosuję się opatrunki gipsowe oraz tampony do wewnątrz dziurek nosowych, które zabezpieczają przed krwawieniem i stabilizują przegrodę nosową.

Po zakończeniu operacji należy szczególnie uważać na nos i jego okolice. Pacjent po przebudzeniu odczuwa dyskomfort. Występuje obrzęk twarzy, bóle głowy, zasinienie wokół oczu itp. Na drugi dzień po zabiegu usuwane są opatrunki wewnętrzne z przewodów nosowych. Tydzień po zabiegu zdejmowany jest opatrunek sztywny.

Okres rekonwalescencji po chirurgicznej korekcie nosa jest stosunkowo krótki. W pierwszym okresie 4-5 dni występują: ból, obrzęki i zasinienie. Niedogodności te stopniowo jednak ustępują po tym okresie, a opatrunek jest usuwany po tygodniu od zabiegu.

Przez najbliższe półtorej miesiąca nos jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatur oraz dotyk. Należy chronić twarz przed jakimikolwiek urazami. Zalecane jest także przez pierwszy miesiąc nie używać okularów. Unikamy także solarium i zbytniego nasłonecznienia. Po ok. 6 miesiącach otrzymuję się ostateczny kształt nosa. Dokładne informacje jak należy dalej postępować, pacjent dostaje wraz z wypisem z kliniki.

W zdecydowanej większości przypadków operacja plastyczna nosa przynosi pozytywne rezultaty. Jak w przypadku każdej operacji plastycznej należy na wstępie poświecić nieco czasu, aby się do niej przygotować i wybrać najlepszego chirurga.

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia takich przygotowań jest Internet. Warto przeglądnąć opinie o lekarzach, sprawdzić ich wykształcenie i doświadczenia, zdjęcia przed i po zabiegu innych pacjentów.

Operacja plastyczna nosa – informacje na temat chirurgicznych metod korekty nosa – tematy powiązane:

  • korekta nosa,
  • operacja przegrody nosowej.