Korygowanie i poprawianie wyglądu nosa

Nos znajduje się w samym centrum naszej twarzy i może dodać nam urody harmonijnie współgrając z pozostałymi elementami naszej twarzy lub przyczynić się do kompleksów wywołanych jego wyglądem. Wiele jest osób niezadowolonych ze swojego wyglądu, niezadowolenie to może być wywołane małym biustem, łysiną na głowie lub którymkolwiek innym elementem naszego ciała. Jednak wad nosa ze względu na jego lokalizację nie sposób ukryć.

Osoby, których nos ma wady często mają o sobie nienajlepsze mniemanie, czują duży dyskomfort nawet podczas zwykłej rozmowy twarzą w twarz. Najczęściej na zabieg decydują się osoby mające wady wrodzone, wady nosa spowodowane różnego rodzaju urazami oraz chorobami. Powodów może być naprawdę wiele, na szczęście chirurgia plastyczna doskonale radzi sobie z takimi przypadkami. Najczęściej decydujemy się na operacje nosa w związku z krzywą przegrodą nosową. Deformacja przegrody nosowej może w znacznym stopniu utrudniać nam oddychanie, co w dłuższej perspektywie czasu jest dosyć uciążliwe. Oprócz przegrody nosowej możemy skorygować wielkość nosa w stosunku do pozostałych elementów twarzy, szerokość nosa, profil nosa ze względu na obecność garbu lub wklęśnięcie jego środkowej części. Poprawić możemy czubek nosa, gdy jest on zbyt duży, za bardzo zadarty do góry lub zbyt opadający, nozdrza, które mogą być zbyt duże albo za bardzo zadarte, asymetrię itd. Jak widać można całkowicie odmienić wygląd swojego nosa a tym samym odmienić swoje życie i na nowo cieszyć się z własnego wyglądu.


Najlepszymi kandydatami do operacji nosa są osoby pełnoletnie ze względu na fakt, że rozwój twarzy uległ już zakończeniu, kandydat powinien być ogólnie dobrego zdrowia, najlepiej niepalący o realnych oczekiwaniach do rezultatów zabiegu.

Do wyboru mamy kilka typów operacji nosa. Dzielimy je zasadniczo na trzy grupy: operację metoda otwartą, zamknięta oraz wtórną operację nosa. Generalną różnicą między metodą otwartą a zamknięta jest miejsce nacięcia. W metodzie otwartej wykonywane jest cięcie prostopadle przebiegające do przegrody nosowej, wykonane w ten sposób nacięcie jest w kształcie litery W. Blizna pooperacyjna jest widoczna jedynie po wnikliwym przyjrzeniu. W metodzie zamkniętej cięcia przeprowadza się wewnątrz nosa, co pozwala uniknąć widocznych blizn.

Najczęstszymi wskazaniami do operacji plastycznej nosa są rak skóry, który występuje zazwyczaj u osób starszych lub osób, które ze względu na swoje położenie geograficzne w większej mierze narażone są na intensywne działanie promieni słonecznych. Na czerniaka skóry szczególnie narażone są osoby mające bardzo jasną karnację skóry. Najlepsze efekty daje operacja nosa u osób młodych ze względu na lepszą regenerację organizmu po zabiegu. Mając to na względzie metoda otwarta stosowana jest częściej o osób młodych. Wszelkiego typu urazy nosa również kwalifikują do przeprowadzenie jego korekty. Kolejnym wskazaniem są wady wrodzone, które mogą być efektem skrzywienia podczas porodu lub w wyniku delikatniejszych urazów, które uwidaczniają się w wieku późniejszym.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są przypadki w rodzinie chorób zakrzepowo – zatorowych, operacje odradzane są również u osób ze schorzeniami internistycznymi.

Choć zabieg korekcji nosa jest uważany za bezpieczny nie oznacza to, że nie ma związanych z nim niebezpieczeństw. Powikłania, jeśli już występują to są krótkotrwałe i ustępują bez powtórnej interwencji chirurgicznej. Do najmniej dokuczliwych możemy zaliczyć zmiany barwne, pękanie naczynek, bóle głowy czy spowolnione gojenie się ran pooperacyjnych. Niestety istnieje również ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań, do których zaliczyć możemy: krwotoki, powstawania twardych blizn, do jednych z niebezpieczniejszych zaliczane są infekcje oraz problemy z czuciem w obrębie nosa. O wszystkich możliwych powikłaniach lekarz poinformuje podczas wstępnych konsultacji przed zabiegiem. Do najważniejszych zaliczamy naruszenie struktur wewnątrzczaszkowych. Wszelkie komplikacje spowodowane tym zabiegiem chirurgicznym występują niezmiernie rzadko. Z większością z nich można sobie poradzić bez chirurgicznych interwencji. Część z nich może wymagać wtórnej rhinoplastyki. Do powikłań takich zaliczamy: nadmierny rozrost gojących się tkanek łącznych, nadmierne usunięcie przegrody nosowej itp. Powikłania pooperacyjne zdarzają się przypadku każdej operacji chirurgicznej i nie musimy się ich obawiać o ile chirurg potrafi sobie z nimi w odpowiedni sposób radzić. Mając to na uwadze warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie odpowiedniego chirurga w ręce, którego powierzymy swój przyszły wygląd.

Dla dobra pacjenta oraz chirurga, udokumentowanie na fotografiach historii całej procedury korekty nosa jest bardzo korzystne. Począwszy od konsultacji przedoperacyjnej, po zabieg chirurgicznychy oraz zdjęcia wyniku pooperacyjnego. Do tego należy wykonać zdjęcia z kilku perspektyw, z przodu, tyłu, z profilu bocznego a nawet z lotu ptaka.

Fotografia 1 – Korekta nosa: po uformowaniu kształtu nosa zostanie on zabezpieczony przy pomocy taśmy oraz szyny, co umożliwia poprawny proces gojenia i zabezpiecza operowane elementy nosa przez przemieszczaniem się. Na fioletowo naniesione zostały linie, pokazujące aby zaznaczyć dokładne miejsce nacięć.

operacja-nosa

Naniesienie wytycznych, precyzyjnych nacięć zgodnie z założeniami planowanej korekty nosa.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 2 – Przyszły kształt nosa formowany jest przy użyciu taśm w celu przygotowania szyny.

operacja-nosa-02

Formowanie przyszłego kształtu nosa, w celu przygotowania metalowej szyny nosa.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 3 – Po wstępny oklejeniu taśmami nosa wykonywana jest z metalu szyna, która zostanie wykorzystana do unieruchomienia i zabezpieczenia przyszłego kształtu nosa w okresie rekonwalescencji.

operacja-nosa-03

Metalowa szyna chroniąca nos w okresie rekonwalescencji.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 4 – Oklejenie taśmą oraz założenie szyny jest ostatnim etapem korekcji. Pacjent może wrócić do domu, opatrunek zostanie usunięty po tygodniu od zabiegu

operacja-nosa-04

Zabezpieczenie nosa – uzupełnienie korekcji.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 5 – Korekta nosa: nacięcia wykonywane są wewnątrz nosa, przez co są niewidoczne na zewnątrz. Przegroda nosowa jest precyzyjnie zszywana, aby blizny były możliwie najmniej widoczne. Nacięcie przegrody nosowej umożliwi chirurgowi zobaczyć, rozmiar, kształt oraz stan chrząstek i kości które wymagają poprawienia.

operacja-nosa-05

Czerwonymi kropkami zaznacza się miejsce nacięcia przegrody nosowej.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 6 – Korekta nosa: nożyczkami wskazana jest dolna boczna chrząstka (kolor niebieski), która jest w kształcie skrzydełek, zgodnych z czubkiem nosa. Kolorem czerwonym zaznaczone jest miejsce nacięcia przegrody nosowej. Gdy skóra zostanie odseparowana od kości i chrząstek nosa, chirurg wykonuje planowaną korektę nosa.

operacja-nosa-06

Prawa dolna chrząstka poddawana jest korekcie.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 7 – Korekta nosa: aby móc zwęzić zbyt szeroki, chirurg musi najpierw określić przyczynę nadmiernej szerokości nosa. Przy pomocy szwu kształtowany jest czubek nosa. Kolorem czerwonym zaznaczona jest krawędź końcówki chrząstki nosa, która jest zwężana. Chirurg ściska wierzchołek chrząstki, która jest zszywana szwem (jasnoniebieski kolor), który zakończony jest igłą (kolor biały), pęseta (kolor zielony) trzyma chrząstkę w odpowiednim ułożeniu.

operacja-nosa-07

Korekcji poddawana jest końcówka nosa, która jest zszywana i zmniejszana.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery

Fotografia 8 – Wycięcie garbu nosa: kolor czarny nakreśla pożądany kształt nosa po redukcji, wynikiem końcowym będzie prosty nos. Garb nosa składa się z kości (kolor czerwony) powyżej falowanej szarej linii oraz chrząstki (kolor niebieski) poniżej szarej falowanej linii. Chirurg wycina część chrząstki i przy pomocy dłuta usuwa część kości. Następnie cięcia kości są wygładzane.

operacja-nosa-08

Korekta garbu nosa – czarna linia wyznacza grzbietową płaszczyznę nowego nosa.
Autor: Steven Denenberg, M.D. – FacialSurgery